Polisteel (PP Polisteel), poliolefin bazlı yüksek mukavemetli bir malzemedir: %75 – polipropilen, %25 – yüksek basınçlı polietilen. Mükemmel mukavemet ve aşınma direnci ile karakterizedir. Standart polis çelik çok iyi UV direncine sahiptir. Halatlarımız hafif stabilize yüksek mukavemetli polistirenden yapılmıştır.

   Halatların, halatların ve kordonların örgülü yapısı, burulmuş yapıya göre aşınmaya karşı daha dayanıklıdır. Hasır ürünlerin aşınma direnci, bükümlü ürünlere göre iki ila üç kat daha fazladır. Aynı zamanda, (ürün oluşumunun son aşamasında yer alan tüm unsurların iç içe geçtiği) içten dokuma halatları ve halatları, yalnızca kademeli aşınma ile değil, aynı zamanda yerel hasar durumunda da bükülmüş olanlardan daha kararlıdır. Bu, dokuma sırasında tellerin karşılıklı olarak sıkıştırılmasından kaynaklanmaktadır.

      Polysteel halatlar genellikle nakliye (demirleme, çekme) işlerinde, inşaatlarda kaldırma ve montaj işlerinde, eşya taşımada kullanılmaktadır. Bu ip, özellikleri nedeniyle balıkçılıkta, olta takımlarının (trol, kafes vb.) imalatında ve kullanımında oldukça popüler hale gelmiştir.

        Bu halatın avantajları arasında hafifliği, düşük higroskopikliği (suda batmaz), organik asitlere ve alkalilere karşı yüksek direnci, polipropilen halatlara kıyasla yüksek kopma yükü sayılabilir.

Özgül ağırlık – 0,91 (suda batmaz), erime noktası – 165 C, kopmada uzama – %18.